Ropnie mnogie pach (trądzik odwrócony, Hidradenitis suppurativa) to ciężka, ropna choroba skóry o przewlekłym, wieloletnim przebiegu. Zmiany chorobowe lokalizują się w tzw. miejscach ciała zawierających gruczoły apokrynowe (doły pachowe, pachwiny oraz okolice narządów płciowych i odbytu).
Objawy trądziku odwróconego
Mają postać bolesnych skórnych guzków i ropni, które prowadzą do powstania rozlanego na całą okolicę głębokiego stanu zapalnego oraz tworzenia się przetok uwalniających ropną wydzielinę. Gojenie się zmian przebiega z nasilonym włóknieniem w obrębie skóry i prowadzi do powstania przerosłych blizn.
Przyczyny i czynniki ryzyka trądziku odwróconego
Choroba dotyczy najczęściej młodych dorosłych, może z nią współwystępować otyłość, zespół metaboliczny, nieswoiste zapalenia jelit czy depresja. Przypadki przebiegające długotrwale i ciężko mogą prowadzić do kalectwa, uniemożliwiając chorym funkcjonowanie społeczne oraz pracę zarobkową, powodując znaczne pogorszenie jakości ich życia.
Sposoby leczenia trądziku odwróconego
Postawienie prawidłowego rozpoznania nie jest proste i często chory trafia do dermatologa dopiero po konsultacji innych specjalistów. Zdarza się, że zmiany skórne traktowane są początkowo jako czyraki, trądzik pospolity lub przetoki okołoodbytnicze i nieprawidłowo leczone, co niestety prowadzi do bliznowacenia, a nie ma wpływu na zmniejszenie stanu zapalnego. Do standardowych metod leczenia należą antybiotyki i retinoidy podawane doustnie, leki przeciwandrogenowe oraz ogólne kortykosteroidy, niestety przynoszą jednak tylko ograniczoną poprawę. Do tej pory najskuteczniejszą metodą terapii jest rozległe wycięcie chirurgiczne całego obszaru skóry, w obrębie którego pojawiły ogniska chorobowe.Pomyłki diagnostyczne są bardzo częste, co prowadzi do błędów terapeutycznych, gdyż leczenie trądziku odwróconego różni się znacznie od terapii w wymienionych w różnicowaniu schorzeniach. W rezultacie oznacza to liczne niepowodzenia lecznicze. Szczególnie popularnym błędem jest traktowanie zmian jako czyraków lub trądziku pospolitego.
dr n. med. Magdalena Kolanko
Specjalista dermatolog-wenerolog, trycholog, od 2015 roku prowadzi Badaniania Kliniczne w różnych wskazaniach, w tym nad trądzikiem odwróconym.
Badania kliniczne dotyczące trądziku odwróconego
Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie Trądzik odwrócony, a dostępne leczenie jest nieskuteczne i nie kontrolujesz choroby – możesz zgłosić się do badania klinicznego. Oceniamy skuteczność leku biologicznego (przeciwciało hamujące funkcję receptora interleukiny-36) u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim stopniem choroby.
Więcej informacji na temat badania na stronie https://badaniakliniczne.angelius.pl/tradzik-odwrocony-ropnie-mnogie/
Bibliografia
- Sadowska, A. Lesiak, J. Narbutt, Choroby współistniejące z hidradenitis suppurativa. Forum dermatologicum, Tom 5, Nr 4 (2019)
- Chodorowska. Hidradenitis suppurativa/Acne inversa – etiopatogeneza, obraz kliniczny i możliwości terapeutyczne. Postępy Nauk Medycznych 10/2012, s. 811-816