25Kwiecień 2023

Toczeń rumieniowaty układowy

Cierpisz na toczeń rumieniowaty układowy i poszukujesz pomocy?
Mamy dla Ciebie propozycję udziału w badaniu klinicznym.

Czytaj więcej

21Styczeń 2022

Trądzik odwrócony/ ropnie mnogie pach

Ropnie mnogie pach (trądzik odwrócony, Hidradenitis suppurativa) to ciężka, ropna choroba skóry o przewlekłym, wieloletnim przebiegu. Zmiany chorobowe lokalizują się w tzw. miejscach ciała zawierających gruczoły apokrynowe (doły pachowe, pachwiny oraz okolice narządów płciowych i odbytu).

Czytaj więcej

25Listopad 2020

O badaniach klinicznych w CM Angelius z Ewą Gwiazdą – managerem działu Angelius Badania Kliniczne

Na czym polegają badania kliniczne w CM Angelius?

Ewa Gwiazda: Badanie kliniczne to proces, jaki lek musi przejść, aby zostać dopuszczonym na rynek farmaceutyczny. W trakcie badań klinicznych ocenia się m.in. bezpieczeństwo i skuteczność jego działania. Badania nad nowymi lekami i poszerzanie ich wskazań to ważny etap rozwoju medycyny, dzięki któremu zwiększa się możliwość terapii oraz dobór leków działających skuteczniej, szybciej, dokładniej, z mniejszą ilością skutków ubocznych. W CM Angelius działamy już od 9 lat i przeprowadziliśmy ponad 80 badań klinicznych.

Czytaj więcej

12Sierpień 2020

Terapia hormonalna w okresie menopauzy

Czym jest terapia hormonalna w okresie menopauzy?

Terapia hormonalna okresu menopauzy (ang. MHT – menopausal hormone therapy) jest szerokim pojęciem odnoszącym się do stosowania estrogenów bez użycia progesteronu (u kobiet po zabiegu usunięcia macicy) lub terapii skojarzonej estrogenowo-progestagenowej (u kobiet z nienaruszoną macicą). Celem MHT jest złagodzenie objawów menopauzalnych, przede wszystkim objawów naczynioruchowych (ang. VMS – vasomotor symptoms), takich jak uderzenia gorąca. Przykładami innych objawów związanych z okresem okołomenopauzalnym lub menopauzą, przy których stosuje się terapię estrogenową, są atrofia pochwy i sromu (ang. VVA – vulvovaginal atrophy), zaburzenia snu (jeśli są one związane z objawami narzynioruchowymi), etc.Czytaj więcej

4Sierpień 2020

Dieta w endometriozie

Endometrioza jest chorobą, która stanowi problem ogromnej liczby kobiet. Jest schorzeniem, które ma istotny wpływ na jakość ich życia oraz, co najistotniejsze, ich płodność. W przypadku wielu jednostek chorobowych, w tym endometriozy, sposób żywienia ma bardzo duże znaczenie i korzyści jako alternatywna metoda leczenia, która jest potwierdzona naukowo. Dieta połączona z suplementacją witamin oraz mikro- i makroelementów jest istotna jako element terapii uzupełniającej w leczeniu endometriozy.Czytaj więcej

20Maj 2020

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny i główne objawy

Zapalenie zatok, co to takiego?

Zatoki to przestrzenie w kościach czaszki. Są one połączone z jamą nosową. U zdrowego człowieka wydzielina, która jest produkowana przez błonę śluzową zatok, jest usuwana w sposób naturalny przez jamę nosową, a powietrze z zewnątrz dostaje się do środka i dodatkowo wentyluje wnętrze zatok. To zapewnia brak bakterii wewnątrz zatok przynosowych w stanie fizjologicznym. W przypadku infekcji, ujścia zatok do jamy nosowej zostają zablokowane, co powodu brak możliwości usunięcia wydzieliny oraz jej nagromadzenie. Zapalenie zatok jest schorzeniem błony śluzowej (jednej lub kilku) zatok przynosowych.

Czytaj więcej

Przewiń do góry